2005/06/25

Seminarium PR NewsWire na temat XBRL

Amerykańska agencja Public Relations -- PR Newswire zorganizowała dyskusję panelową na temat XBRL. Wydarzenie miało miejsce 22 czerwca 2005 r. w Nowym Jorku, ale jest dostępne przez Internet w postaci webcast-u.

W panelu wzięli udział:
  • Campbell Pryde z firmy Morgan Stanley
  • Wayne Harding z firmy Rivet Software
  • Daniel Roberts z firmy Grant Thornton LLP
  • Liv Watson z firmy EDGAR Online, Inc
Paneliści przedstawili ideę XBRL i uczynili to w niezwykle interesujący sposób. Przy okazji powiedzieli kika ciekawych rzeczy.

Lokalne jurysdykcje XBRL mają za zadanie tworzenie taksonomii i udostępnianie jej wszystkim zainteresowanym bezpłatnie. Tworzenie taksonomii jest zadaniem zawiłym, a jurysdykcja ma trzymać pieczę nad integralnością i wiarygodnością taksonomii. Rozwijanie taksonomii nie polega w żadnym przypadku na tworzeniu nowych standardów. Taksonomia XBRL jest dokumentem, który zawiera definicje pozycji sprawozdania finansowego. Taksonomia zawiera opis tego, co nazywane będzie środkami pieniężnymi a co należościami krótkoterminowymi. Przytacza definicje formalno-prawne i hierarchiczne umiejscowienie poszczególnych pozycji sprawozdania finansowego (agree on the definition of the information).

XBRL International jest stabilną i dojrzałą organizacją, co obniża ryzyko inwestowania w tę technologię. Mało tego, nie widać na horyzoncie konkurencyjnych standardów mających na celu ujednolicenie formatu elektronicznej sprawozdawczości finansowej.

Dodatkowo został zaprezentowany wykres etapów dojrzałości poszczególnych technologii będących specjalistycznymi dialektami języka XML. Zdaniem autorów raportu, XBRL znajduje
się w fazie rozczarowania (trough of disillusionment), a swoją dojrzałość osiągnie w ciągu od 2 do 5 lat. (wykres)

XBRL nie tylko wykorzystuje fakt, że informacje mogą być transmitowane przez Internet, ale również umożliwia ekstrahowanie konkretnych informacji ze sprawozdań finansowych.

Liv Watson zwróciła uwagę na fakt, że w wielu krajach to właśnie odpowiednie agendy rządowe są najaktywniejszym proponentem standardu XBRL.

Daniel Roberts posłużył się sloganem na temat sprawozdawczości finansowej w XBRL: dzisiaj jest to dobrowolne, jutro będzie to obowiązkowe (Today it is voluntary, tomorrow it is mandatory). Przywołał też kilka aktów prawnych. Regulation S-T zawiera klauzulę o dobrowolnym składaniu sprawozdań w formacie XBRL do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych (SEC), a ustawa Sarbanesa-Oxleya przewiduje obowiązkowe okresowe przeglądy raportów finansowych spółek giełdowych. Język XBRL ułatwia tworzenie aplikacji, które sprawdzają te raporty na podstawie określonego algorytmu.

W ostatnim czasie spadła liczba spółek, które były przedmiotem szczegółowych analiz przeprowadzanych przez biura maklerskie. Wprowadzenie XBRL do praktyki sprawozdawczej ma ten trend odwrócić.

Campbell Pryde zwrócił uwagę na możliwość tworzenia własnych zestawień przez analityków, bez konieczności manualnego kopiowania i wklejania danych z różnych części sprawozdania finansowego. XBRL ułatwia także porównywanie wyników finansowych spółek z tej samej branży, nawet jeśli funkcjonują one w różnych reżimach sprawozdawczych.

Wayne Harding klasyfikuje XBRL jako disruptive technology -- pojęcie ukute przez Claytona Christensena -- z której korzystanie nie wymaga jednak dużych umiejętności informatycznych. Z drugiej strony zaś, tworzenie sprawozdania finansowego w formacie XBRL jest procesem żmudnym i skomplikowanym, o ile robi się to pierwszy raz. Ale za drugim, trzecim razem jest już o wiele łatwiej, a potem, tworzenie kolejnych raportów polega jedynie na zmianie daty okresu sprawozdawczego i, ewentualnie, wprowadzeniu niewielkich zmian.

Wydaje się, że konferencja zakończyła się sukcesem. Aby takie wydarzenie przeprowadzić w Polsce, jego organizatorem powinna być instytucja ciesząca się co najmniej takim prestiżem jak Komisja Papierów Wartościowych i Giełd lub Giełda Papierów Wartościowych.


0 Comments:

Prześlij komentarz

<< Home