2005/07/10

Komisja śledcza a sprawozdawczość finansowa w Internecie

Instytucja komisji śledczej ma spełniać określone funkcje w państwie. Jedną z nich jest ujawnianie faktów, które w przyszłości mogą być podstawą do wniesienia projektu ustawy pod obrady Sejmu.

Na jednym z ostatnich posiedzeń, Komisja ds. Orlenu, kiedy przesłuchiawano panią Jolantę Kwaśniewską, padły znaczące słowa.

Pani Kwaśniewsja, jako przedstawiciel instytucji charytatywnej (Fundacja Porozumienie bez Barier), wykazała gotowość do publikowania -- w imię transparentności działania -- dokumentów fundacji, w tym sprawozdania finansowego, w internecie. W jej głosie słychać był o żal, że nie ma w chwili obecnej ustawy nakazującej takie działania. Fundacja stosuje się do wszelkich przepisów prawa dotyczących przekazywania i udostępniania dokumentów i sprawozdań do odpowiednich organów, tj. Sądu Rejestrowego i organu założycielskiego (Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej).

Z drugiej strony, brak przepisów w tej sprawie nie jest przecież okolicznością, która uniemożliwiałaby zamieszczanie sprawozdań finansowych na stronach internetowych. Lawrence Lessig, znawca prawa internetowego argumentuje, że ustawodawca nie nadąża z tworzeniem norm prawa dla rozwijającej się w szybkim tempie technologii informacyjnych. W tej dziedzinie praktyka będzie zawsze wyprzedzać prawo -- ustawodawca stoi na przegranej pozycji.

Z kolei pan poseł Aumiler zapowiedział, że w końcowym sprawozdaniu komisji znajdzie się wniosek, aby posłowie następnej kadenji wystąpili z inicjatywą ustawodawczą zmierzającą do nakazania i organizacjom non-profit publikowania sprawozdań finansowych w Internecie. Może posłowie nałożą taki obowiązek również na przedsiębiorstwa.

Sprawozdania powinny być sporządzone w jednolitym formacie, aby ułatwić ich analizę. Nie może być tak, że jedna firma opublikuje swój raport roczny w formacie PDF, druga w postaci dokumentu programu Word, a jeszcze inna w postaci arkusza programu Excel.

Gwarancją homogeniczności sprawozdań finansowych jest taksonomia XBRL polskiego sprawozdania finansowego. Taksonomia jest zestawem definicji informacji, które składają się na sprawozdanie finansowe. Taksonomia jest rozwijana przez instytucję zwaną krajową jurysdykcją XBRL. Zadaniem jurysdykcji jest dbanie o wiarygodność i stabilność taksonomii. Wypadałoby więc, aby Ministerstwo Finansów i/lub Ministerstwo Gospodarki i/lub Ministerswo Nauki i Informatyzacji wzięło czyny udział w pracach jurysdykcji.



Wycinki ze stenogramu: 83 posiedzenia Komisji Śledczej ds. afery Orlenu z dnia 25 czerwca 2005 r.

Pani Jolanta Kwaśniewska:
(...) W kolejnej kadencji parlamentu – apeluję do panów posłów – stwórzcie takie prawo, które będzie nakładało na każdy podmiot prowadzący działalność charytatywną konieczność przedkładania swoich wszystkich darczyńców czy sprawozdań finansowych właśnie internetowo. (str. 17)


Przewodniczący, poseł Andrzej Aumiller:
Muszę powiedzieć, że ubiegła pani moje pytania, bo myślałem, że zadając te
pytania, przynajmniej komisja będzie mogła w swoim raporcie, w swoim sprawozdaniu napisać na przyszłość, przyszłemu Sejmowi, co powinien zrobić,
żebyśmy uniknęli jakichkolwiek w przyszłości pomówień. (str. 17-18)

0 Comments:

Prześlij komentarz

<< Home